Vakar (2011-04-20 d.) pabuvojau LR Seime pasiklausyti apie Lietuvos teisinÄ™ sistemÄ…, kuriame dalyvavo beveik visi aukÅ¡Äiausi Lietuvos teisinÄ—s sistemos pareigÅ«nai ir politikai.
Konferencijos įspÅ«džiai nevienareikÅ¡miai, o mintys gÄ…sdinanÄios. TodÄ—l ir noriu atsipraÅ¡yti visų Lietuvos pilieÄių  už savo profesinį aplaidumÄ…, kad nesuskaiÄiavau anksÄiau kiek Lietuvai kainuoja teisinÄ—s sistemos iÅ¡laikymas. Tikrai niekada nesusimÄ…sÄiau apie tai. VisÄ… mano sÄ…moningÄ… gyvenimÄ… teisinÄ— sistema buvo savotiÅ¡kas „tabu“, kurios efektyvumo niekas kitas, iÅ¡skyrus paÄius teisininkus, neanalizavo. Taip buvo iki vakar dienos, kai iÅ¡girdau per mikrofonus seimo konferencijų salÄ—je iÅ¡kilmingai teismų atstovo sakomus teismų statistinius skaiÄius. Man įstrigo tik vienas skaiÄius 1000 bylų per dienÄ…. Tiek bylų iÅ¡nagrinÄ—ja visi Lietuvos teismai per dienÄ….
Mane iÅ¡tiko Å¡okas. Greitai pasiskaiÄiavau ir pats apstulbau kokio mÄ…sto „ekonominÄ— sistema“ yra „Lietuvos teisinÄ— sistema“. Joks verslas negali prilygti Å¡ios sistemos mastui, įtakai ir galiai. Ir dar teisinÄ—s sistemos atstovai skundžiasi, kad jiems trÅ«ksta kvalifikuotų specialistų.
Pažvelkime ramiau ir iÅ¡ Å¡alies į tÄ…  „uždraustÄ…“ tyrinÄ—ti teritorijÄ… eilinio Lietuvos pilieÄio akimis. Atlikime paprasÄiausius matematinius veiksmus 1000 bylų padauginkime iš 6 (žmonių, dalyvaujanÄių teismo procese skaiÄiaus –  teisÄ—jas, sekretorÄ—, advokatas, atsakovas, kaltintojas, ieÅ¡kovas), gautÄ… rezultatÄ… dauginame iÅ¡ 20 (darbo dienų skaiÄiaus per mÄ—nesį) ir 12 (mÄ—nesių skaiÄiaus per metus). Gauname nei daug nei mažai 1 440 000. IÅ¡verÄiu į normalių žmonių kalbÄ… – rezultatas reiÅ¡kia, kad per metus kiekvienas darbingas Lietuvos pilietis vienÄ… dienÄ… praleidžia teisme. Per dvideÅ¡imt nepriklausomybÄ—s metų tai pasikartojo 20 kartų, o ateityje yra žadama, kad Å¡is procesas tik intensyvÄ—s. AÅ¡ dar nepridÄ—jau visų kitų ikiteisminÄ—s ir po teisminÄ—s grandies atstovų ir aptarnaujanÄio personalo darbo rezultatų įrodymų. Kurie iÅ¡ties yra stulbinantys ir gÄ…sdinantys.
TodÄ—l galiu padaryti tik vienintelÄ™ iÅ¡vadÄ… apie tai, kad Lietuvoje mes gyvensime ir dirbsime vien tam, kad iÅ¡laikytume Lietuvos „teisinÄ™“ sistemÄ… ir kelis kartus per metus apsilankytume pas juos. TaÄiau neįsivaizduoju kaip normalus žmogus gali iÅ¡laikyti tokį psichologinį krÅ«vį ir nepalūžti, nekalbant apie motyvacijÄ… vykdyti kokiÄ… nors savarankiÅ¡kÄ… ekonominÄ™ veiklÄ…. Daugeliui normalių pilieÄių į teismÄ… patekti vienÄ… kartÄ… per visÄ… gyvenimÄ… yra tragedijÄ…, o mums yra žadama, kad tai taps kasdienybe.
TaÄiau, užteks apie liÅ«dnus reikalus. Dabar pakalbÄ—kime apie linksmesnius dalykus. Pasvajokime kokioje Lietuvoje norÄ—tume gyventi. Pavyzdžiui, aÅ¡ norÄ—Äiau gyventi valstybÄ—je, kurioje teismo procesas yra iÅ¡imtinis reiÅ¡kinys, kurį su susidomÄ—jimu seka visa Lietuva ir iÅ¡sižiojÄ™ klausosi kiekvieno pasakyto žodžio bei iÅ¡plÄ—tÄ™ akis stebi kiekvienÄ… judesį ir vÄ—liau draugų bÅ«reliuose aptarinÄ—ja kiekvienÄ… pastebÄ—jimÄ….
Aš matau tokią Lietuvos ateitį ir jos sieksiu. O jūs?
paskelbta:Â http://www.ve.lt/blog/2011/mintys-po-konferencijos-lietuvos-teisine-sistema/